В умовах воєнного стану в Україні використання піротехніки, салютів, феєрверків та петард суворо заборонено. Як повідомляє Патрульна поліція України, такі вироби створюють звукові й світлові ефекти, схожі на вибухи, що негативно впливає на психологічний стан людей і тварин. Це особливо важливо в період війни, коли навіть звичайні звуки можуть викликати паніку.
Яка відповідальність чекає порушників
Адвокат керуючий партнер ЮК Winner Ігор Ясько у коментарі РБК-Україна наголошує, що такі дії можуть мати серйозні наслідки, враховуючи воєнний стан та потребу рятувальних служб зосереджуватись на важливих завданнях.
За порушення правил використання піротехніки передбачено як адміністративну, так і кримінальну відповідальність:
Кримінальний кодекс України (ст. 296): хуліганство із використанням піротехніки карається штрафом від 17 000 до 34 000 грн, арештом до 6 місяців або обмеженням волі до 5 років.
Кодекс України про адміністративні правопорушення:
- ст. 164: штраф за порушення порядку господарської діяльності – 17 000-34 000 грн із можливою конфіскацією продукції
- ст. 182: за порушення тиші або створення шуму – від 85 до 255 грн, повторне порушення – до 510 грн із конфіскацією піротехніки
- ст. 195-6: за порушення правил поводження із піротехнічними засобами – від 595 до 1 020 грн, повторно – до 1 700 грн із конфіскацією
Окрім штрафів, запуск феєрверків може створити загрозу пожеж, що відволікає рятувальні служби від більш важливих завдань, підкреслив адвокат.
Поліція закликає повідомляти про факти використання або продажу піротехніки за номерами 112 або 102. У святковий період громадян закликають залишатися свідомими та враховувати психологічний стан інших людей і тварин.
Дотримання заборони допоможе уникнути зайвих ризиків і зберегти спокій у громадах під час війни.
Нагадаємо, з 6 листопада 2023 року в Україні набув чинності закон, який значно обмежує використання та продаж піротехнічних виробів. Закон №3039-IX, ухвалений Верховною Радою 11 квітня 2023 року, забороняє продаж, використання та передачу феєрверків, салютів і петард класів F2, F3 та F4. Виняток становлять феєрверки класу F1, які мають низький рівень небезпеки та шуму (до 60 дБ). Такі вироби, як бенгальські вогні чи хлопавки, дозволено продавати особам, які досягли 16 років. РБК-Україна розповідало, що означають ці класи і які вироби до них відносяться.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.