16 липня Верховна Рада ухвалила закон про відмову від переходу на літній час.
Документ встановлює єдиний київський час, що відповідає другому часовому поясу за шкалою Всесвітнього координованого часу України UTC+2 (зимовий час).
Відповідно до закону, цього року ми ще в останню неділю жовтня переведемо стрілки на зимовий час. І далі вже переведення на літній час із 2025-го не буде. На думку авторів ініціативи, це позитивно вплине на здоров’я громадян, підвищить їхню працездатність і сприятиме євроінтеграційним прагненням України.
Особливості часу в Україні
Україна переходить на “зимовий” і “літній” час із 1981 року. Традиційно годинник на зимовий час переводили, щоб економити електроенергію та менше користуватися штучним освітленням. Адже після дня осіннього рівнодення ночі стають довшими, а дні коротшими. Світловий день зменшується, тож переведення годинників допомагало трохи його подовжити.
Між заходом і сходом України 1316 км різниці. Саме тому країна й потребувала тимчасового компромісу, переводячи годинники.
Коли в Україні діє “літній час”, в Ужгороді взимку світає о 09:20. А заходить сонце о 17:38.
Щодо “зимового часу”, який нам хочуть залишити, то влітку в Харкові сонце сходитиме о 03:25, а темніти почне вже о 19:47. Тому робоча зміна в багатьох закінчуватиметься вже затемна, і ввечері доведеться витрачати більше електроенергії.
Що говорять про скасування літнього часу
Ексголова Інституту нацпам’яті Володимир В’ятрович назвав закон про скасування літнього часу “відверто шкідницьким і антиєвропейським кроком”.
“По-перше, це рішення означає, що сонце влітку вставатиме ледь не о третій годині, а в жовтні темрява наступатиме ще під час робочого дня.
По-друге, через це значно збільшаться витрати енергії, з якою в нас і так катастрофа і для економії якої і придумано літній час.
По-третє – це відвертий розворот у цьому питанні від Євросоюзу до Росії та країн Азії й Африки”, – написав В’ятрович.
Біолог Ольга Маслова називає тему переведення часу “складною і дискусійною”: “Україна – величезна прекрасна країна, в якій насправді більше однієї годинникової зони (поясу), але з двох зол стабільний київський час без переходу на літній – кращий”.
“Сама процедура “смикання стрілок” кожні півроку вже давно визнана хронобіологами (фахівцями з біологічної ритміки) і дослідниками сну не корисною, а для деяких категорій людей навіть шкідливою”, – пояснює біолог.
“Літній час” не вигідний економічно, вважають фахівці. Найбільше від зимового часу постраждають підприємства та державні установи з чітким графіком і номінованим робочим днем. Про це – у сюжеті ТСН.
Деякі одесити вважають, що потрібно було залишити “літній час”: по-новому схід сонця буде о 3:45 ночі, а ввечері темніти буде раніше, а це означає, що любителям відпочити після роботи на пляжі залишиться маленький шматочок дня.
“Дурні! Потрібно було залишити літній час. А так взимку в центрі країни о 16 годині вже темно. А на сході ще раніше. Треба максимально ефективно використовувати світловий час. А зараз влітку люди їхатимуть на роботу на годину пізніше, у спеку”, – коментує новину у фейсбук “Одеського життя” Юрій Карлович.
Зазначимо, раніше українці масово обурювалися переведенням годинників на “літній час”, вважаючи його шкідливим для здоров’я, то зараз, коли отримали довгоочікуване його скасування, знову не задоволені.