США хочуть запровадити додаткове мито на аграрний експорт з ЄС

США хочуть запровадити додаткове мито на аграрний експорт з ЄС

Згідно з інформацією трьох джерел, які знають про переговори, президент США Дональд Трамп тимчасово призупинив введення додаткового “дзеркального” тарифу в 10% на імпорт з Європейського Союзу. Це мито планувалося додатково до базового тарифу в 10% на імпорт з більшості країн, яке було оголошене 9 квітня.

Європейські урядовці очікували, що переговори з США дозволять зберегти митні збори на базовому рівні. Наразі неясно, чи нові 17% мит на продуктову продукцію будуть застосовуватися додатково до вже оголошених тарифів, чи вони їх замінять.

Трамп вимагає, щоб Брюссель надав американським компаніям значні винятки з регулювання і зменшив позитивне сальдо торгівлі ЄС зі США. Однак представники Євросоюзу відхилили ці вимоги з Вашингтона.

Винятки та умови Трампа

Основна увага на переговорах зосереджена на винятках. Один з представників ЄС зазначив, що Брюссель домагається звільнення від мит для певних товарів, зокрема для авіаційних запчастин і спиртних напоїв.

Він також повідомив, що сторони працюють над проектом “домовленості в принципі”, обсяги якого становитимуть п’ять сторінок, але наразі узгоджена частина документа є досить обмеженою.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн висловила сподівання на досягнення принципового погодження в четвер, 3 липня, що дозволить продовжити переговори до підписання остаточної угоди. Проте Вашингтон наполягає на укладенні обов’язкових домовленостей до крайнього терміну 9 липня.

Комісар ЄС з торгівлі Марош Шефчович був інформований про намір ввести 17% мита на агропродовольчу продукцію під час зустрічей у Вашингтоні в четвер. У п’ятницю цю інформацію отримали посли 27 держав-членів ЄС.

Видання підкреслило, що обсяг експорту агропродовольчих товарів з ЄС до США, зокрема вина, минулого року склав 48 млрд євро.

Шефчович неодноразово зазначав, що зміни до європейських регуляцій для задоволення американських вимог є “червоною лінією”. Водночас ЄС бажає прогресу у дерегуляції, зокрема в екологічному законодавстві.

Держави ЄС мають різні позиції

У Financial Times вказали, що країни ЄС розділилися на дві групи: одні готові погодитися на легке підвищення мит в обмін на стабільність, інші виступають за дзеркальні заходи, щоб чинити тиск на США для досягнення компромісу.

Німеччина – найбільша та найбільш експортозалежна економіка ЄС. Канцлер Фрідріх Мерц закликає Єврокомісію, що відповідає за торгівлю, швидше укласти угоду. Він прагне отримати винятки від галузевих тарифів Трампа у розмірі 25% на автомобілі та 50% на сталь.

Однак два обізнаних джерела повідомили, що деякі посли під час п’ятничної зустрічі закликали до більш жорсткої відповіді Брюсселя на дії США.

“Дзеркальні” тарифи

В рамках підготовки до можливої відповіді на американські мита щодо європейських товарів, країни ЄС вже погодили запровадження дзеркальних тарифів на імпорт товарів зі США на суму 21 млрд євро з 14 липня.

Єврокомісія також формує додатковий пакет заходів на суму 95 млрд євро, до якого увійдуть авіаційна продукція та продовольство.

“Позиція ЄС з самого початку була зрозумілою: ми налаштовані на досягнення згоди зі США, і це залишається нашим пріоритетом… Водночас ми готуємося до ймовірності, що компромісна угода може не бути досягнута”, – зазначив речник Єврокомісії.

Двоє європейських дипломатів зазначили, що США окреслили три сценарії до 9 липня:

  • для країн, які досягнуть “домовленості в принципі”, збережеться тариф у 10%, з потенційним подальшим зменшенням;
  • для країн, які не дійдуть згоди, мита повернуться до квітневого рівня до досягнення угоди;
  • для країн, яким США нададуть статус недобросовісних переговорників, можуть бути введені підвищені мита.

Митні переговори між США та ЄС

Президент США Дональд Трамп 2 квітня запровадив мита на імпорт з понад 180 країн. Для різних країн були визначені ставки від 10% до 49%.

Зокрема, США встановили 25-відсоткове мито на поставки сталі та алюмінію з ЄС. У відповідь, ЄС запровадив імпортні мита на американські товари на суму 21 млрд євро.

Проте 9 квітня Трамп призупинив ці тарифи на 90 днів і ввів тимчасову ставку 10% на весь імпорт з інших країн. Протягом цього періоду США планували укласти індивідуальні торговельні угоди.

Тариф на імпорт з ЄС до США був знижений до 10%, а Брюссель тимчасово скасував свої 25% мита на три місяці та ініціював переговори з Вашингтоном.

Однак нещодавно Трамп дав зрозуміти, що країни, які не досягнуть двосторонніх домовленостей до 9 липня, не можуть розраховувати на продовження американських мит.

Під час переговорів Європейський Союз погодився на універсальне мито на експорт до США. В обмін на це Брюссель піднімає вимогу зниження тарифів на продукцію з ряду стратегічних секторів.

Актуальні та важливі новини про війну Росії проти України дізнавайтеся на каналі РБК-Україна в Telegram.