Головне
- Які ядерні об’єкти в Ірані піддалися атакам США?
- Якими засобами здійснили удар та які результати були досягнуті?
- Чи дійсно іранська ядерна програма була знищена?
- Коли варто очікувати відповідь Тегерана?
- Чи можуть США здійснити повторну атаку на Іран?
Що говорить США про атаку
Президент США Дональд Трамп поділився інформацією у соцмережі Truth Social про враження іранських ядерних об’єктів.
“Наш успішний удар по трьом ядерним об’єктам в Ірані – Фордо, Натанз та Ісфахан – успішно завершено. Усі літаки вийшли з повітряного простору Ірану”, – зазначив він у ніч на 22 червня.
Американські ЗМІ повідомляють про скидання шести 15-тонних протибункерних бомб на ядерний об’єкт у Фордо, а також про запуск 30 крилатих ракет “Томагавк” на цілі в Натанзі та Ісфахані.
Трамп заявив у своєму зверненні до нації, що “ядерні об’єкти Ірану були повністю знищені”.
Атака США на Іран стала несподіванкою, оскільки кількома днями раніше президент США публічно говорив про термін у “два тижні” для ухвалення рішення щодо подальших дій.
Реакція Ірану на атаку
Іранська організація з атомної енергії (AEOI) підтвердила, що ядерні об’єкти зазнали нападів, але радник парламенту Мехді Мохаммаді заявив, що “жодного невиправного ушкодження не було завдано”. Державне телебачення Ірану (IRINN) повідомило, що ключові елементи програми були переміщені у безпечні локації перед ударами, що дозволило уникнути значних збитків.
МАГАТЕ також виступило зі заявою, в якій зазначило, що після атак в Ірані не зафіксовано підвищення рівня радіації. Ситуацію продовжать моніторити, організація анонсувала екстрене засідання на завтра.
Як повідомляє Reuters, Іран міг перевезти значну частину збагаченого урану з Фордо ще до атаки США.
Можливі наслідки американо-іранських відносин
Іранський міністр закордонних справ Аббас Арагчі наголосив, що “атаки матимуть довготривалі наслідки”, і Іран залишає за собою всі можливості захищати свій суверенітет у межах самооборони.
Адміністрація Трампа вважає, що Іран може відповісти на удари по ядерних об’єктах, і очікує відповідь протягом наступних 48 годин, повідомляє NBC News. Джерела вказують, що поки неясно, чи будуть відповіді спрямовані на закордонні чи внутрішні об’єкти, або ж направлені на обидва.
Дії Ізраїлю в Ірані будуть залежати від реакції Тегерана на удари США по ядерних об’єктах, зазначає джерело CNN.
Ізраїльські чинники неодноразово заявляли про мету своїх авіаударів – знищення програми Ірану, проте останнім часом все частіше звучать заяви про намір скинути іранський режим, що свідчить про можливість досягнення політичних цілей – зміни влади в Тегерані, що сприймається як загроза стабільності та безпеки в регіоні.
The Wall Street Journal, посилаючись на джерела, пише, що адміністрація Трампа запевнила іранську владу, що удари по ядерних об’єктах були одноразовою операцією і не передбачали зміну режиму в Тегерані.
Відповідь Тегерана на удари
Внаслідок американських атак Ізраїль терміново закрив свій повітряний простір. Невдовзі Іран здійснив нові удари балістичними ракетами, падіння уламків зафіксовано в понад 10 місцях. Після цього відбулася ще одна хвиля ракетних атак.
Ізраїльські медіа повідомляють про щонайменше 86 осіб, які постраждали під час нещодавніх обстрілів, а також додають фото та відео наслідків, зокрема в Тель-Авіві.
Матеріал підготовлений на основі заяв президента США Дональда Трампа, офіційних осіб Ірану та публікацій в американських ЗМІ.