Світлий четвер та весняний Миколай: церковні свята 9 травня

Світлий четвер та весняний Миколай: церковні свята 9 травня


Яке сьогодні церковне свято

Четвертий день великоднього тижня називають Світлий четвер. Сьогодні, як і протягом усього Світлого тижня, прийнято славити воскресіння Христа, відвідувати церкву – у храмах відбуваються святкові богослужіння та навстіж відкрита Царська брама, – а також молитися, дякувати та вітати зі святом близьких.

9 травня за новим церковним календарем (22 травня за старим) згадують преподобного Йосипа Оптинського. У світі його звали Іван Литовкін, він народився 1837 року, у Харківській губернії. Рано залишився без батьків, його страшна сестра пішла до монастиря, а потім надіслала листа з порадою їхати в Оптину пустель.

Преподобний старець Амвросій благословив Івана залишитись у пустелі, і він став помічником-келейником у старця. Пізніше прийняв постриг з ім’ям Йосип, а через деякий час старець Амвросій став відсилати відвідувачів запитати поради у Йосипа. Вражає, що його слова збігалися з тим, що говорив сам старець. Після смерті преподобного Йосип став духовником Оптиної Пустелі та жіночої Шамординської обителі. Але залишався суворим себе і відмовився від аскетичних звичок, попри слабке здоров’я. Йосип умів будь-кого наставити і втішити, а сила його молитви була вищою і коштовнішою за будь-які слова. Помер преподобний 1911 року, у лику святих його прославили 2000-го.

А ще 9 травня за новим церковним календарем – день Миколи Чудотворця весняного. У цю дату згадують перенесення мощів Миколи Чудотворця з малоазійських Світ Лікійських до італійського міста Барі.

Свято 9 травня за старим стилем – Світлий четвер, священномученика Василя, єпископа Амасійського.

9 травня: іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Микола, Сергій, Денис.

Прикмети та заборони на 9 травня

У народному календарі 9 травня – свято Микола Весняний чи Микола Літній. За прикметами дня судять, якою буде погода надалі та врожай:

  • дощ у цей день – влітку не буде посухи та буде хороший урожай;
  • якщо холодно – тепло настане лише на Трійцю;
  • жаби голосно співають – до врожаю вівса;
  • зацвіла калина – можна купатися у ставку.

Вважається, що з Миколою Весняним приходить справжнє літнє тепло.

Що не можна робити 9 травня

Серед заборон, що сьогодні не можна робити – лаятися, сваритися та поганословити, бажати комусь зла та відмовляти у допомозі. Цього дня, як і інших пасхального тижня, не постять.

Народні прикмети не радять брати гроші в борг і позичати, стригти волосся і нігті («відріжете» разом з ними і своє здоров’я), а також виносити сміття після заходу сонця («винесеш» статки з дому). Не можна користуватися гострими предметами, крім ножів і садового інвентарю.

Що можна робити 9 травня

Цього дня можна піти до церкви, помолитись святому. Раніше існувала традиція освячувати воду – вважається, що у цей день вона набуває цілющих властивостей. Освячену на Миколу воду п’ють у разі хвороб та окроплюють нею будинок. Якщо у цей день не було дощу, просили святого, щоб послав цілющу вологу.

Цього дня не можна нічого робити, щоб допомогти ближньому – подати милостиню, пожертвувати гроші, продукти чи одяг на благодійність, адже святий Миколай сам завжди допомагав нужденним.

У народі Світлий четвер також називають Навський четвер або Великдень мертвих. Цього дня за народною традицією вшановують покійних близьких, у деяких областях йдуть на цвинтар, але це не входить у традиції православної церкви. Наші пращури помітили, якщо у цей день мороз, то зима буде холодною.

Джерело