Святвечір 24 грудня: як правильно відзначати і чого категорично не можна робити

Святвечір 24 грудня: як правильно відзначати і чого категорично не можна робити

Традиції свята

На Святвечір уся родина має зібратися за святковим столом. Для трапези готують 12 пісних страв, головною із яких є кутя. У цей день потрібно дотримуватись строгого посту і завершити усі приготування до Різдва.

Святкову трапезу обов’язково розпочинають із молитви. Також слід запалити свічку. Першою за столом куштують кутю, а тоді протягом вечері треба скуштувати усі пісні страви. На при кінці трапези вже можна колядувати, а перед тим, як встати з-за столу, обов’язково треба помолитись.

У давнину після вечері діти носили кутю своїм хрещеним батькам, щоб привітати зі святом. А ті пригощали їх пампушками, бубликами, горіхами чи яблуками.

На свята домівку прикрашали різдвяним павуком – ромбами, сплетеними із соломи. Українським символом Різдва є дідух. Його робили з останнього або першого снопа під час жнив і тримали в коморі аж до Святвечора. Його вносили у хату почесно й ставили на покутті під іконами. Там він стояв тиждень, а тоді його спалювали у саду. Предки вірили, що з димом на небо повертаються душі померлих, які приходили на Святвечір у гості до родичів.

Прикмети дня

  • ясний день – буде багатий урожай наступного року
  • завірюха – буде багато меду, відлига – поганий урожай огірків і проса
  • багато зірок на небі – кури добре нестимуться і вродить горох
  • місячна ніч – буде врожай на баштани
  • йде сніг – буде гарний врожай на яблука
  • якщо ввечері чисте й зоряне небо, то буде сухе й урожайне літо

Що не можна сьогодні робити

  • виконувати домашні справи та працювати. Приготування до свята треба завчасно завершити
  • сваритися, лихословити і проклинати
  • носити одяг темних кольорів, особливо чорного
  • відмовляти комусь у допомозі
  • їсти м’ясні страви
  • ворожити

День ангела сьогодні святкують: Микола, Клавдія, Євгенія, Агафія.

Головна молитва дня

“Всемогутній Боже, Отче наш небесний, дякуємо Тобі за невимовний дарунок благодаті, який Ти дав цілому людству в народженні Немовляти-Христа у Вифлиємі понад 2000 років тому. Його проголосив Твій ангел тієї святої ночі, котру нині ми пригадуємо.

Нехай незбагненна таємниця втілення Твого Єдинородженого Сина – Слова, що сталося Тiлом, – зігріє наші серця та душі і наповнить їх втіхою та палким бажанням, подібно до пастухів у полі, поспішати до Його вифлиємських ясел і служити Йому.

Допоможи нам у правді та дусі щирого каяття радіти в день Різдва нашого Спасителя, щоб ми в щирій та живій вірі могли приєднатися до пісні хвали ангелів, радості пастухів і подиву мудреців зі Сходу.

Нехай в цю святу ніч Христос знову народиться в наших душах, щоб правда, любов і викуплення, які Він приніс нам, від нині і повіки залишалися у нашому житті та наших серцях.

Дай, Господи, щоб ми, подібно до Діви Марії, все, що пов’язане з Немовлям Ісусом, зберігали це у своїх серцях і розважали над ним.

Тепер, коли Ти вчинив нас причетними до слави Твого Сина тут, на землі, даруй нам Твоєї благодаті розділити Його славу на небесах. Бо Він живе і царює з Тобою, Отче, і зі Святим Духом – нині і повіки вічні”. Амінь.

Джерело