Чи може безугла мати синдром Аспергера?
Так. Проте є деякі нюанси. Розлади аутистичного спектра, зокрема синдром Аспергера, про який говорить нардепка, входять до категорії F84 за Міжнародною класифікацією хвороб десятого перегляду.
Лікар-психіатр Євген Скрипник зазначає: якщо особі офіційно діагностовано розлад з категорії F84, то згідно наказу МОЗ та СБУ №174/136 від 13.05.2002 року доступ до державної таємниці не надається.
Лікар підкреслює, що сам по собі синдром Аспергера не є автоматичною підставою для заборони займати певні посади, але така особа повинна перебувати на обліку у лікаря, і лише під час медичного огляду лікар ухвалює рішення про її придатність до виконання конкретних обов’язків, надаючи висновок.
“На мою думку, нардепка офіційно не має такого діагнозу. Це може бути черговим хайпом з її боку, але вона не врахувала нюанс щодо допуску до державної таємниці. Врешті-решт, вона – народний депутат, і повинна ретельно обдумувати свої слова перед оголошенням таких діагнозів, враховуючи наслідки”, – підкреслив Скрипник.
Лікар наголосив: “якщо це дійсно її діагноз, то працювати на посаді заступниці голови Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки вона не мала права, отже, це стало б порушенням“.
Інший лікар-психіатр, професор Борис Михайлов, також підтримує колегу стосовно можливого хайпу з боку Безуглої і зауважує, що в останній час деякі медійні та політичні діячі заявляють про розлади аутистичного спектра майже як про “заслуги” та “особливості”.
“Щодо конкретно Безуглої – важко судити. Це може бути як синдром Аспергера, так і межова інтелектуальна недостатність, компенсований синдром Дауна або диссоціальний особистісний розлад. Або ж взагалі відсутність діагнозу. Заочно визначити неможливо”, – зазначив Михайлов.
Проте він також відмічає: “у парламентарки є певні ментальні суперечності, це очевидно”.
“Але не факт, що мова йде про якийсь специфічний діагноз”, – підкреслив психіатр, додавши, що “високий поріг страху, про який говорить нардепка, не має жодного зв’язку із синдромом Аспергера”.
Які заяви робить Безугла про свій діагноз
Нещодавно Безугла повідомила, що має синдром Аспергера, або, як вона уточнила, нейровідмінне мислення. Цю інформацію вона оприлюднила у відповідь на пост керівниці комунікацій Інституту економічних досліджень Олени Шкарпової у Facebook.
Шкарпова у своїй публікації спробувала розглянути депутатку, яка, на її думку, “всіх дратує, дивує та бісить”, під іншим кутом.
У коментарі Безугла пояснила, що її мислення відрізняється від звичайного.
“Я аналізую структури, алгоритми, верифікацію. Факти та спостереження накладаються одне на одне як у базі даних комп’ютера, після чого виводиться результат, що складається з усіх, на мою думку, суттєвих змінних”, – зазначила вона.
Депутатка також підкреслила, що відчуває емоції “трохи інакше” і має підвищений поріг страху.
Вона додала, що людям із синдромом Аспергера “дуже важко брехати”. На жаль, деякі її колеги використовували знання про її особливість проти неї.
Насамкінець вона акцентувала увагу на проблемі стигматизації.
“У суспільстві спостерігається неприємна стигматизація не лише психологічних особливостей… Це така сама проблема, як хворі легені чи серце. Це зовсім інше, ніж мати певний характер чи особливості мислення (іншу “операційну систему“)”, – підкреслила вона.
Скриншот коментаря Мар’яни Безуглої (facebook.com/e.shkarpova)