Історія походження цвіклів
Цвіклі – традиційна страва на Заході України, особливо популярна серед українців Галичини. Її назва походить від німецького слова “Zwickel”, що означає “гострий” або “пекучий”.
У часи Австро-Угорської імперії така страва зустрічалася в кухнях польських та єврейських громад, але найбільшого поширення набула саме в українських сім’ях.
Гострі страви з хроном традиційно пов’язують із Великоднем, адже вони символізують міцність віри та перемогу над труднощами. Буряк же уособлює життєву силу та здоров’я.Як приготувати цвіклі на Великдень за старовинним рецептом (фото: freepik.com)
Що вам знадобиться:
- Буряк – 2 шт.
- Хрін – 1 шт.
- Лимон, сік – до вашого смаку
- Цукор – до вашого смаку
- Сушений кмин – до вашого смаку
Як готувати справжні цвіклі за старовинним рецептом
Бурячки помийте, загорніть у фольгу та запікайте у духовці. Для молодих бурячків вам знадобиться приблизно 40 хвилин, для старих – трохи більше часу. Також бурячки можна просто зварити до готовності.
Корінь хрону необхідно добре помити та почистити. А потім натерти його на середній тертці. Дуже дрібну брати не варто, бо буде багато соку.
Натріть на середній тертці бурячки та змішайте з хроном. Пропорція хрону до буряка має бути така, щоб смак був не зовсім лагідний, але й не дуже кусючий.
Цвіклі заправте оцтом або лимонним соком. Додайте трохи солі та цукру. У давнину галичани додавали у цвіклі ще й трохи кмину, але це – до вашого смаку.
Поставте у холодильник на 2-3 години, щоб цвіклі настоялися.
За правилами кашруту, цвіклі їдять просто зі шматочками м’яса. А ще ця закуска добре підходить для канапки – хліб змастити маслом, покласти шматочки м’яса і приправити все цвіклями.