Винищувачі Typhoon протягом багатьох років виготовлялися на виробництві компанії BAE Systems, розташованому у Вартоні, графство Ланкашир. Однак, на даний момент, робота на конвеєрі згортається: останній літак буде створений для Катару, а далі нові винищувачі не збиратимуть, за умови відсутності нових замовлень.
У той же час Лондон не робив замовлення на нові Typhoon з 2009 року. Наразі існують лише експортні замовлення від Катару, який оцінив британські літаки, та від Саудівської Аравії. Однак ці замовлення ще не були затверджені.
Якщо нових замовлень на Typhoon не буде, їхнє виробництво може зупинитись. Це, в свою чергу, може призвести до закриття заводу, втрати робочих місць і, як наслідок, до зниження критично важливих можливостей Британії в аерокосмічній сфері.
Нещодавно в британському уряді пройшли дебати щодо оборонних пріоритетів. Уряд підтримує рішення про придбання літаків F-35A американського виробництва для потреб оборони. Опозиція ж вимагає замови на вітчизняних підприємствах літаків Typhoon.
Міністр оборони Британії Джон Гілі уникнув відповіді на запитання про можливі нові замовлення. Проте він акцентував увагу на важливості Typhoon для забезпечення обороноздатності країни.
У міністерстві підкреслили, що Typhoon буде на озброєнні щонайменше до 2040-х років. Крім того, представники оборонного відомства підтвердили, що проводяться переговори з Катаром, Саудівською Аравією та Туреччиною щодо замовлень винищувачів. Таким чином, немає підстав для хвилювання щодо можливого зупинки виробництва Typhoon.
Eurofighter Typhoon: характеристика літака
Eurofighter Typhoon – це багатоцільовий винищувач четвертого покоління, створений спільно Великою Британією та Німеччиною. Розробка літака розпочалася в 1983 році в рамках міжнародної програми Future European Fighter Aircraft.
Первинний прототип здійснив перший політ у 1994 році, а літак почав надходити на озброєння з початку 2000-х років. В цілому вироблено 586 літаків, кожен з яких коштує приблизно 120 мільйонів доларів. Typhoon знаходиться на озброєнні Великої Британії, Німеччини, Італії, Саудівської Аравії та інших держав.
Варто зазначити, що у лютому 2025 року, коли переглядалося питання про можливість відправити в Україну “сили стримування Росії”, британські винищувачі Typhoon могли б опинитися в Україні.
Дивіться найважливіші новини про війну Росії проти України на каналі РБК-Україна в Telegram.