Європейська народна партія, до якої також належить президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, традиційно виступає за інвестиції в європейську та трансатлантичну оборонну промисловість і збройні сили.
Згідно з проєктом маніфесту ЄНП на 2024 рік, наступний склад Єврокомісії повинен повністю змінити підхід до зовнішньої та оборонної політики Євросоюзу.
Партія пропонує трансформувати посаду головного дипломата ЄС, яку наразі обіймає соціаліст Жозеп Боррель.
Натомість пропонується замінити її на посаду міністра закордонних справ ЄС і призначити Раду європейської безпеки на його підтримку, “щоб ЄС міг швидко реагувати на міжнародні кризи і послідовно виконувати свої зовнішньополітичні рішення”.
“Представники з питань зовнішньої політики, які досі призначалися соціал-демократами, часто не справлялися зі своїми обов’язками”, – йдеться в документі.
Більша роль в оборонній політиці
Посада головного дипломата ЄС, яку наразі обіймає іспанець Жозеп Боррель, традиційно перебуває в руках кандидатів від соціал-демократів, тоді як правоцентристська ЄНП очолює Європейську раду, Європарламент та Європейську комісію.
Втім ЄНП хоче надати Єврокомісії більшу роль в оборонній політиці, доручивши комісару з питань оборони виконувати роботу, яку зараз виконують як керівник дипломатії ЄС Жозеп Боррель, так і комісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон, який відповідає за оборонну промисловість.
Тож документ пропонує створити посаду комісара з питань оборони.
“Ця роль дозволить краще координувати питання оборони в рамках компетенції ЄС, сприяти співробітництву і водночас забезпечити наявність оборонного бюджету ЄС у розмірі щонайменше 0,5% ВВП ЄС на додаток до національних бюджетів”, – пояснюють у документі.
Інвестиції в оборонну промисловість
Інвестування 0,5% ВВП ЄС в оборону становитиме близько 100 мільярдів євро – стільки ж, за словами Бретона, Євросоюз повинен інвестувати в оборонну промисловість.
Акцентуючи увагу на необхідності збільшення інвестицій в оборонну промисловість і зменшення фрагментації армій, ЄНП пише, що наступний семирічний бюджет ЄС повинен “забезпечити ресурси для інновацій і задоволення наших військових потреб”.
Останні ініціативи Європарламенту
Нагадаємо, депутати Європарламенту погодили текст проєкту резолюції щодо Угорщини, де міститься заклик позбавити країну права голосу в Раді ЄС. Документ розглянуть уже цього тижня.
Перед цим євродепутати зібрали необхідну кількість підписів, а саме 120, під петицією щодо позбавлення прем’єра Угорщини Орбана права голосу в Раді ЄС.
Напередодні член Європарламенту та колишній командувач Силами оборони Естонії Ріхо Террас заявив, що Захід повинен докласти серйозних зусиль, щоб допомогти Україні у війні з Росією.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.