В Одесі лікують людей за допомогою коней: як працює іпотерапія (Відео)

В Одесі лікують людей за допомогою коней: як працює іпотерапія (Відео)


Що таке іпотерапія?

Іпотерапія – це лікувальна верхова їзда на коні. Цей спосіб реабілітації поєднує в собі гімнастичні вправи й спілкування з тваринами, що гарно впливає на весь організм людини – і на фізичний, і на емоційний стан. Найчастіше іпотерапію використовують не як самостійний, а як додатковий від лікування.

Що лікує іпотерапія?

Іпотерапію використовують як додатковий метод реабілітації при багатьох захворюваннях, наприклад:

 • аутизм;
 • ДЦП;
 • гіперактивність;
 • депресія;
 • ПТСР;
 • тривожний розлад;
 • церебральний параліч;
 • артрит;
 • розсіяний склероз;
 • черепно-мозкова травма;
 • інсульт;
 • травми спинного мозку;
 • хвороби ШКТ;
 •  поведінкові та психічні розлади.

За словами іпотерапевта Тетяни Череватої, здебільшого сеанси іпотерапії в Україні проводять для дітей. Але в одеському кінному клубі «Аріон» розробили унікальну програму реабілітації саме для дорослих людей.

«Ми застосовуємо іпотерапію для реабілітації військових після поранень, або цивільних – після операцій. Також іпотерапія підходить для тих, хто відчуває, що дуже втомився від повітряних тривог. Навіть для тих людей, які почувають себе здоровими, хочуть спілкуватися з конями, але десь побоюються їх, іпотерапія теж буде дуже корисною. В клубі «Аріон» ми особливу увагу приділяємо військовим, рятувальникам, родинам військових, а також ВПО. Так, ми всі відчуваємо стрес, але саме ці категорії людей відчувають нестачу емоційної стабільності й ПТСР найбільш виражений саме у них», – каже Тетяна.

Інструктор-іпотерапевт кінного клубу «Аріон» Тетяна Черевата

Як проходить сеанс іпотерапії?

В кінному клубі «Аріон» сеанс іпоотерапії триває від 30 до 60 хвилин. За словами Тетяни Череватої, в середньому одному пацієнту може знадобитися 10 таких сеансів, хоча остаточна їхня кількість залежить від прогресу у лікуванні конкретного пацієнта.

Інструктор підкреслює, що іпотерапія – це не тільки верхова їзда, а ще й окреме спілкування з конями, яке займає щонайменше половину сеансу.

«Перше, що ми робимо, – це вчимося взаємодіяти з конем: знайомимося з ним на дотик, чистимо його, обов’язково годуємо коней смаколиками, які ви приносите, бо то є окремий вид прекрасного, як то кажуть», – розповідає Тетяна Черевата.

Друга частина тренування – це саме їзда верхи з виконанням гімнастичних та дихальних вправ.

Верхова їзда під час сеансу іпотерапії

Який ефект дає іпотерапія?

За словами Тетяни Череватої, спілкування з конями позитивно впливає, в першу чергу, на нервову систему – і це все завдяки унікальній поведінці коней.

«Коні – дуже великі емпати. Вони добре відчувають, коли людина почувається погано, і починають загравати з пацієнтом, аби перемкнути увагу на себе. Кінь – дуже велика тварина, і в неї дуже потужна енергетика, тому, коли ми їдемо на коні, або спілкуємося з конем, в нас з’являється відчуття, що ми знаходимося тут і зараз», – розповідає Тетяна.

Спілкування з конем під час сеансу іпотерапії

Але зайняття з конями допомагають не тільки нервовій, а й іншим системам організму. Наприклад:

1) Після іпотерапії в людини покращується сон.

2)    Верхова їзда стимулює роботу ШКТ.

3)    Фізичні вправи посилюють кровообіг в організму.

4)    Їзда верхи на коні дає прогрів тіла людини.

5)    Іпотерапія стимулює роботу мозку.

6) Іпотерапія сприяє масажу м’язів людини.

«Температура коня – 38 градусів. Ці тварини на півтора градуса тепліше, ніж ми, і коли ми сидимо без сідла на коні, то одразу іде прогрів. Кінь йде гармонійно, врівноважено і м’язи коня масажують м’язи людини», – пояснює інструктор-іпотерапевт.

Де знайти іпотерапію в Одесі?

В Одесі сеанси іпотерапії проводяться в кінно-спортивному клубі «Аріон». На території закладу знаходяться 20 коней, 3 з яких працюють саме для такого виду реабілітації, як іпотерапія. Окрім того, на території клубу можна знайти котів, собак, кроликів і навіть павичів. Природній контактний зоопарк також сприяє покращенню емоційного стану пацієнтів.

Джерело