В Одесі перейменували 2-й Орловський провулок на Кононовича

В Одесі перейменували 2-й Орловський провулок на Кононовича

Основні моменти

  • В Пересипському районі Одеси провулок, раніше названий на честь міста Орел (РФ), отримав нову назву на честь професора Кононовича.
  • Олександр Кононович — випускник Рішельєвської гімназії, професор Одеського університету, який довгі роки очолював обсерваторію та займався дослідженнями Сонця.

Чому провулок в Одесі більше не носить ім’я Орла

Цей провулок, що розташований у Пересипському районі, раніше носив назву на честь Орла в РФ, заснованого ще в XVI столітті Іваном Грозним.

Мені цікаво було б дослідити його пам’ятки: промислові об’єкти, такі як сталепрокатний завод, та спальні райони. Гадаю, це цілком здійсненно, і не сподіваюсь на допомогу знаменитого Дмитра Комарова з його шоу “Світ навиворіт”.

Однак, в Орлі, як і в усій РФ, життя — це найкраще втілення того, як усе можна перевернути з ніг на голову. Цитую Джорджа Орвелла з його твору “1984”: війна — це мир, свобода — це рабство, незнання — сила.

Сподіваюсь, що моя мрія побачити Орел з висоти пташиного польоту втілиться завдяки ЗСУ — операторам FPV-дронів. Вони вибирають найцікавіші об’єкти, а їхнє обладнання нічим не гірше за Комарова. Відстань до Орла від українського кордону — всього 150 км. Очікуємо захоплюючі відео від наших воїнів-орлів.

А тепер, прости, хтось цікавиться причинами “кровожерливості”? Я особисто ніколи не вбивав більше, ніж таргана! Але знайдіть фото нещодавно вбитого хлопчика в Правдиному на Херсонщині. Йому було всього 14 місяців… Чи є ще запитання про кровожерливість?

Ким був професор Олександр Кононович

Повернімося до провулка, що тепер носить ім’я професора Кононовича. Дивно, але це нагадує про іншого “професора” — Януковича. Які ж різні персонажі! Янукович, на жаль, може стати епізодом у гумористичних розповідях одеситів — може, й отримати назву якоїсь непривабливої будівлі.

А от Олександр Кононович залишив про себе лише хорошу пам’ять. Він народився 1850 року в Таганрозі, проте згодом навчався в Рішельєвській гімназії в Одесі. У 1867 році вступив на фізмат Новоросійського університету (тепер Одеський національний університет імені І. І. Мечникова) та залишився в обсерваторії для наукової роботи після закінчення в 1871 році.

З 1871 по 1873 та з 1874 по 1876 роки перебував на стажуванні в Берліні, а повернувшись до Одеси, почав викладати математику у своїй гімназії з 1876 року. З 1881 року, будучи професором, практично 30 років очолював кафедру астрономії та університетську обсерваторію.

Він був одним із перших пионерів астрофізичних досліджень в Російській імперії, регулярно фотографуючи поверхню Сонця та вимірюючи положення сонячних плям. Його колекція містить близько 1500 знімків.

Кононович зробив значний внесок у розвиток обсерваторії Одеського університету й виховав кількох талановитих астрономів. Астероїд «Кононович» названо на його честь. Летючому йому вічному шляху!

Також дивіться: відео “Одесской Жизни” Як Катерина ІІ зникла з Одеси: історія площі

Валерій БОЯНЖУ, Херсон — Одеса