Як зазначив Арсенюк, під час війни Україна лише на половину спроможна самотужки акумулювати потрібний фінансовий ресурс для фінансування бюджетних видатків. Решту коштів наша країна отримує від міжнародних партнерів, які надають допомогу в доларах, євро, інших валютах, але не в гривні.
Натомість бюджетні видатки уряд фінансує саме в гривні. І для цього кошти, отримані від міжнародних партнерів, уряд має проконвертувати в національну валюту. Кошти міжнародної допомоги уряд продає напряму Національному банку. Тобто значні обсяги фінансової допомоги не потрапляють на валютний ринок у вигляді пропозиції іноземної валюти, пояснив він.
“Натомість бюджетні видатки, які уряд здійснює в гривні, генерують попит на валюту з боку тих, хто отримав ці кошти. І цей попит уже задовольняється саме на міжбанківському ринку, де через це об’єктивно виникає структурний дефіцит валюти”, – розповів Арсенюк.
Оскільки уряд валюту продає не на ринку, а Національному банку, то і балансує валютний ринок цією валютою не уряд, а НБУ шляхом проведення валютних інтервенцій. Якби уряд продавав валюту безпосередньо на ринку, то і потреб у проведенні таких значних валютних інтервенцій з боку Національного банку не виникало, розповів представник НБУ.
“Але поки валютний ринок працює так, як описано вище, напрошується один простий, але дуже важливий висновок: чим більший обсяг отримання Україною міжнародної допомоги, тим більший обсяг валютних інтервенцій НБУ. Якби обсяги підтримки з боку міжнародних партнерів були меншими, то і бюджетні видатки, і валютні інтервенції НБУ, очевидно, були б меншими”, – сказав Арсенюк.
Резерви України
За його словами, за такого механізму роботи продаж валюти Національним банком не виснажує міжнародні резерви, а лише забезпечує належне використання за призначенням коштів міжнародної допомоги.
“Динаміка міжнародних резервів очевидно і без зайвих пояснень доводить, що теза про їх “виснаження без відновлення” не витримує жодної критики. Це ж як треба виснажувати міжнародні резерви, що б їх обсяг з початку великої війни збільшився з 28 млрд доларів до 44 млрд доларів”, – пояснив Арсенюк.
Директора Департаменту відкритих ринків НБУ пояснив, що за період дії воєнного стану станом на початок 2025 року Україна отримала від міжнародних партнерів понад 117 млрд доларів в еквіваленті. З цієї суми: на валютні інтервенції було використано 86 млрд доларів; 15 млрд доларів було використано на платежі за зовнішніми зобов’язаннями уряду та НБУ решта 16 млрд доларів – це чистий приріст міжнародних резервів.