
Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Про це говорить ст.21 Сімейного кодексу України (далі – СК України), редакція від 19.12.2024.
Тож, спільне проживання не є шлюбом і не створює наслідків, що передбачає шлюб.
Як подається заява про реєстрацію шлюбу
Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану за їхнім вибором (відповідно до ч. 1, 2 ст. 28 СК).
Особи, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, вважаються нареченими. Заява про реєстрацію шлюбу подається жінкою та чоловіком особисто.
Тож, законодавство передбачає саме спільне подання заяви про реєстрацію шлюбу і молодята можуть її подати де бажають, без прив’язки до місця проживання.
Який повинен бути шлюбний вік
Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років (ст. 22 СК України).
Але законодавством чинним не передбачено граничного віку для вступу у шлюб. Немає також застережень щодо різниці у віці між майбутнім подружжям.
Наречені та стан їхнього здоров’я
Перед тим, як зареєструвати шлюб, майбутнє подружжя може пройти медичний огляд, порядок якого регулюється наказом №480 від 20.12.2002 року МОЗ, добровільне медичне обстеження осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, передбачає:
Ось два звичайні нумеровані списки:
Консультації лікарів
- Лікаря-терапевта або лікаря загальної практики – сімейного лікаря.
- Лікаря-акушера-гінеколога.
- Лікаря-уролога.
- Лікаря-генетика.
- Лікарів кабінетів, центрів планування сім’ї.
- За показаннями – консультації лікарів інших спеціальностей.
Клініко-лабораторне обстеження
- Загальний аналіз крові.
- Загальний аналіз сечі.
- Аналіз крові на цукор.
- Аналіз крові на сифіліс.
- Аналіз крові на ВІЛ.
- Флюорографія органів грудної клітки.
- Бактеріоскопічне і цитологічне дослідження матеріалу з піхви, уретри, цервікального каналу (для жінок).
- Бактеріоскопічне дослідження матеріалу з уретри (для чоловіків).
- За показаннями – додаткові види клініко-лабораторного обстеження.
Тож, після результатів обстеження за нареченими залишається вибір, чи створювати сім’ю, враховуючи дані, які стають відомими.
Але сама по собі відмова наречених проходити добровільне медичне обстеження перед вступом у шлюб, не є перешкодою для реєстрації їх шлюбу.
Документи для реєстрації шлюбу
При поданні заяви жінка та чоловік маю пред’явити паспорти, ідентифікаційні номери, документ, що підтверджує сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від сплати державного мита, чинний документ, що підтверджує причину скорочення строку державної реєстрації шлюбу.
Які дані вносяться в заяву про реєстрацію шлюбу?
Відповідно до п. 4. Наказу МЮУ № 52/5 від 18.10.2000 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», редакція від 05.12.2024, далі – (наказ №52/5):
відомості про: наречених:
- власне ім’я; прізвище; по батькові (за наявності);
- дата народження;
- місце народження (за відомостями паспорта чи паспортного документа, а у випадках, передбачених законодавством, за даними Єдиного державного демографічного реєстру);
- громадянство;
- унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
- реквізити документа, шо посвідчує особу (тип, серія (за наявності), номер, дата видачі, ким виданий, строк дії (за наявності));
- сімейний стан (у шлюбі не перебуває, шлюб розірвано або вдівець / вдова);
- документи, що підтверджують сімейний стан (тип, серія (за наявності), номер, дата видачі, ким виданий) – у разі коли у відомостях про сімейний стан зазначено «шлюб розірвано» або «вдівець / вдова»; прізвище, обране у зв’язку з державною реєстрацією шлюбу; абонентський номер мобільного телефону; адреса електронної пошти (за наявності);
Повідомляє про державну реєстрацію шлюбу: дата та час, обрані для державної реєстрації шлюбу; місце державної реєстрації шлюбу.
Читайте також: Наречений або наречена відмовилися від шлюбу: коли можна отримати компенсацію
Де реєструється шлюб
Відповідно до п. 19 Наказу, державна реєстрація шлюбу проводиться у приміщенні органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За заявою наречених державна реєстрація шлюбу може проводитися за місцем їх проживання, за місцем надання стаціонарної медичної допомоги або в іншому місці, якщо вони не можуть з поважної причини прибути до органу державної реєстрації актів цивільного стану, з урахуванням документа, який підтверджує таку поважну причину, що додається до заяви про державну реєстрацію шлюбу.
Державна реєстрація шлюбу в приміщенні закладу охорони здоров’я проводиться за наявності дозволу керівника відповідної установи.
Таким чином, якщо виникають подібні обставини, перед реєстрацією шлюбу важливий дозвіл певних посадових осіб.
Скільки видається свідоцтв про шлюб
На підставі актового запису про шлюб кожному з подружжя видається свідоцтво про шлюб.
Чи можливо подати заяву про реєстрацію шлюбу через ДІЮ?
Так, це передбачено Наказом МЮУ № 1187/5 від 09.07.2015 № 1187/5 Порядок розгляду відділами державної реєстрації актів цивільного стану – учасниками пілотного проекту заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, поданих через мережу Інтернет, заповнивши відповідну форму з особистими даними, сплативши адміністративний збір, з накладенням електронних підписів.
Вартість реєстрації шлюбу
За реєстрацію шлюбу необхідно сплатити державне мито у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (у 2025 році – 0,85 гривні). До того, як подати заяву про реєстрацію в органах цивільного стану потрібно взяти реквізити щодо оплати. Окрім того, там можна дізнатися щодо переліку платних послуг щодо церемонії реєстрації шлюбу.
Окрім того, наразі є проєкт «шлюб за добу», який пропонує в скорочений термін зареєструвати шлюб. На сайті Міністерства юстиції України розміщено перелік міст, які беруть участь в пілотному проєкті та вказані адреси такої реєстрації.
Читайте також: Як війна вплинула на шлюби, розлучення, народження та імена малюків