Згідно зі слідством, влітку 2024 року 60-річний мешканець Сумщини разом із чотирма спільниками започаткував незаконне виготовлення сумішевої вибухової речовини та вибухових пристроїв, з метою отримання прибутку.
Для цього, підприємець організував купівлю та облаштування під таке виробництво приміщень колишнього корівника, вагової та складу в селі Березина. Його бізнес-партнер, 31-річний житель Києва, забезпечив підключення приміщень до необхідних комунікацій, їхню експлуатацію, налагодив постачання потрібних хімічних компонентів, а також організував функціонування виробництва та зберігання вибухових речовин.
Їх спільник, 50-річний мешканець Сумщини з освітою хіміка, розробив рецептуру виготовлення вибухової речовини. Він також контролював виробничий процес та керував працівниками: 37-річним жителем Сумської області та 41-річним мешканцем Київщини, обидва з яких постійно проживали на території підприємства та виготовляли вибухівку, приймали доставлені хімічні компоненти та виконували інші обов’язки.
Готова продукція зберігалася у непридатних для цього приміщеннях, що суперечить законодавству України, без будь-яких дозволів, ліцензій, сертифікатів та інших дозвільних документів, у безпосередній близькості до житлових будинків.
Унаслідок порушення спільниками правил і норм при виготовленні і зберіганні вибухових речовин 2 липня, близько 18:00, сталося загоряння приміщень, яке призвело до детонації та подальших вибухів потужністю понад чотири тонни в тротиловому еквіваленті.
Внаслідок інциденту загинули двоє місцевих мешканців віком 16 та 26 років, а ще 83 людини отримали травми різного ступеня тяжкості. Через пошкодження будівель, автомобілів та забруднення повітря, загальна сума збитків перевищує 46 мільйонів гривень.
7 липня слідчі слідчого управління, за підтримки оперативників Управління карного розшуку ГУНП Житомирщини та співробітників УСБУ, повідомили всім п’яти чоловікам про підозри у вчиненні злочинів за попередньою змовою (ч. 2 ст. 28 КК України):
- незаконне виготовлення вибухових речовин та вибухових пристроїв (ч. 2 ст. 263-1 КК України);
- незаконне зберігання вибухових речовин та вибухових пристроїв без дозволу (ч. 1 ст. 263 КК України);
- порушення правил зберігання вибухових речовин, що призвело до загибелі людей та інших тяжких наслідків (ч. 2 ст. 267 КК України).
Вибух біля Житомира
Нагадаємо, що 2 липня, близько 18:00, на трасі Київ-Чоп, неподалік Житомира, стався масштабний вибух. Спочатку ЗМІ інформували, що відбулося вибух на АЗС, але пізніше місцева влада спростувала цю інформацію та повідомила, що інцидент стався на двох підприємствах.
Детальнішу інформацію про вибух читайте в матеріалі РБК-Україна.
Термінові та важливі новини про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.