Історія героя: як війна ламає життя
Віталій став на захист країни, пішовши на фронт добровольцем у 2023 році. Спочатку служив звичайним солдатом, але незабаром пройшов курси й почав працювати з дронами неподалік від Вовчанська. Через рік він вирішив взяти десятиденну відпустку, щоб відвідати дружину, батьків та сестру. Саме в цю мить дізнався, що батька, якого мобілізували, не вдалося знайти після виконання завдання, і тепер він вважається зниклим безвісти. Це призвело до нервового зриву, після якого Віталій втратив здатність ходити.
Півроку хлопець уникнув спілкування з іншими людьми. Лише потім почав повертатись до нормального життя завдяки психологічній підтримці, реабілітації та рідним, які були поряд. І нарешті, за кілька місяців, наш герой зумів піднятися з інвалідного візка на милицях.
Сім’я у відновленні ветерана: разом вчитися жити по-новому
Сім’я відіграє ключову роль у процесі психологічного зцілення ветерана, створюючи безпечний і підтримуючий простір. Це визначає ефективність його адаптації в соціумі, пояснює гештальт-психолог Ірина Ємельянова.
Коли нарешті відбудеться зустріч з вашим батьком, нареченим чи братом, вам можливо доведеться повторно навчитися впізнавати один одного. Все буде інакше: нові комунікації, домовленості та відновлення ролей у родині, які були змінені під час служби.

З якими труднощами стикаються ветерани
Людина, яка ще вчора тримала зброю в руках, може стикатися з розгубленістю і спустошеністю після повернення додому, адже її чекають численні психологічні труднощі.
Перший етап адаптації у післявоєнний період може стати найгострішим і непереборним, із почуттями безвиході і безсилля. У такі миті важливо, аби рідні були поряд, адже їхня підтримка допоможе ветерану не почуватися самотнім і відчути свою значимість, попри важкий досвід, який він пережив, – зазначає психологиня.

Практичні поради для сім’ї: як підтримати ветерана після повернення
Кожна родина має свій унікальний досвід і історію, які формувалися до служби й під час неї.
Середина стосунків може бути джерелом енергії чи емоційною пасткою – результат залежить від готовності родини будувати нові спокійні й гармонійні відносини, – акцентує Ірина Ємельянова.
Ось декілька практичних порад, які допоможуть вам зорієнтуватися у цій складній ситуації.

Як відновити стосунки ветерана з дітьми
Повернення батька може бути складним, особливо якщо його діти відчувають стрес. Ветеран може зіштовхнутися з ніжністю, проте також і з агресією чи недовірою, зокрема у підлітків.
Діти теж переживають свою тривогу, і іноді їм складно впоратися з цим. Пам’ятайте, що не можна вимагати миттєвої зміненої поведінки, адже діти можуть бути вже звикли до самостійного життя без одного з батьків. Вони потребують часу для адаптації до нової ситуації, тому ваше терпіння і вираження почуттів допоможе відновити довіру та близькість, втрачений під час служби.
Психологічна підтримка, поєднана з любов’ю та прийняттям, допоможе ветерану повернутися до повноцінного життя та відновити стосунки зі сім’єю.