як Одеса допомагає пораненим воїнам

як Одеса допомагає пораненим воїнам

Війна триває – поранених стало більше

Молодий боєць невпевнено зайшов до реабілітаційного кабінету на своє чергове заняття, метою якого було відновлення рухових навичок.

— Спершу давайте перевіримо, як ваша культя адаптується до нового протеза, — зазначив лікар.

Солдат сів на стілець і підняв штанину. Відтак пройшла стандартна процедура лікування залишку ноги та формування нових здатностей для повернення до активного життя.

— Я ще з цю ногою потяжу, — висловився воїн після огляду. — Мої фронтові побратими чекають на мене. Я їм пообіцяв, що повернуся.

Реабілітація, що повертає до життя

У цьому невеличкому залі також знаходились інші військові, які проходили реабілітацію. Один з них, тримаючись за поручні, вчився заново ходити на біговій доріжці з двома протезами. Інший присідав на одній нозі, залишивши порожню штанину. Чиїсь милиці стояли поруч. Ще один пацієнт сидів за столом, де руки були зафіксовані в спеціальних ременях, а система піднімалася, щоб допомогти воїну відновити втрачені функції. Така ж мета переслідувала й інших, хто працював над відновленням рухливості своїх кистей.

— Ця рукавичка, точніше, робот-тренажер, з’явився в нашій лікарні всього місяць тому, — поділився фізіотерапевт. — Його придбали завдяки студентам Одеського економічного університету. Гроші на обладнання зібрали під час фестивалів «Весна» і «Осінь». Квитки на шоу продавалися, а виручені кошти йшли на добру справу.

Хто допомагає вже зараз?

Обговорення благодійної підтримки одеситів і організацій міста продовжилося в офісі керівника лікарні. Як з’ясувалося, суттєву допомогу пораненим надають банк «Схід», БФ «Милосердя Віктор», «Пліч-о-пліч», компанія «Інтерхім», фірма «Водне світло», ГО «Пересищанка», Українсько-американський фонд «Разом для України» та одеські волонтери під керівництвом Марії Підкапки.

— Лише вчора в одній з палат з’явився новий кондиціонер, — продовжила розповідь керівниця відділу лікарні Тетяна Сарнацька. — Це придбання у спекотні літні місяці організував благодійний фонд «Пам’ять. Гідність. Свобода». Підкреслю, що допомога пораненим надається всіма верствами одеського населення, незалежно від віку. Наприклад, школярі під час керівництва департаменту освіти почали пекти пиріжки для продажу. Прибуток від продажу досяг 270 тисяч гривень, на які ми придбали великодні подарунки для всіх поранених фронтовиків лікарні. Бачили б ви їхні очі та емоції, коли ми розповіли їм про школярів, які влаштували для них свято!

Що потрібно лікарням прямо зараз?

боець

Проте основна відповідальність за поранених лежить на державі. Одесити допомагають фронтовикам не лише фінансово, а й морально, підтримуючи їх روحом та патріотизмом. Спеціально для тих, хто вже може ходити, організовують екскурсії містом, в Одеський театр опери та балету, зоопарк. Нещодавно група місцевих садівників принесла в лікарню горщики з квітами, які працівники рознесли по палатах і висадили на клумбах.

У зв’язку з літнім наступом російських окупантів кількість поранених бійців у лікарнях Одеси різко зросла. Щогодини до приймальних відділень прибувають швидкі з включеними сиренами, на носилках з яких майже безперервно виносять важкопоранених. Їх одразу відправляють в операційні, адже кожна хвилина на рахунку. В цій критичній ситуації визначальну роль відіграють навички одеських хірургів, які за роки війни набули вражаючого досвіду в порятунку воїнів.

Відновлення — це також фронт

боець

Навіть у періоди відносного затишшя фронтові лікарні намагались забезпечити всіх поранених необхідними матеріалами. Але у нинішніх важких умовах, коли ворог намагається наступати, спостерігається криза не лише в лікувальних засобах, а й в обладнанні, яке за понад три роки війни стало застарілим. Вкрай потрібні сучасні електрофізіологічні системи для дослідження серця, які дозволяють відновити його функцію. Потрібно оновити коагулятори для зупинки кровотеч під час операцій, а також придбати шість холтерів для моніторингу серцевого ритму. І це лише кардіологічна частина.

Схожі проблеми мають ортопеди й травматологи. Їм терміново необхідні медичні дрилі, осциляційні пилки, полотна до пилок, артроскопічні буде, ретрактори Хомана, медичні інструменти та багато іншого.

Що робити в ситуації, коли всі державні кошти йдуть на забезпечення фронту? Відновлення поранених – це також фронт. Статистика показує, що близько 80% поранених з одеських лікарень повертаються на передову. Причому це досвідчені солдати, які вже пройшли через вогонь, знають свого ворога та маневри бою. Кожен такий боєць має потенціал бути на рівні з кількома новобранцями, які служать всього кілька тижнів на полігоні.

Тому одесити, які перебувають у тилу, повинні бути зацікавлені у наданні додаткової допомоги пораненим, які лікуються в місцевих лікарнях.

Запуск проєкту «Повернімося в стрій разом»

лого госпиталь

Про підвищення ефективності допомоги задумались у ротарі-клубі «Одеса-Рішельє» разом із волонтерами та представниками одеських ЗМІ. Для реалізації проєкту «Повернімося в стрій разом» створено оргкомітет, до складу якого увійшли активісти, священнослужителі, керівники благодійних фондів, волонтерських, громадських та торгових організацій, медики, журналісти та звичайні одесити. Очолив комітет Павло Козленко, який активно співпрацює з одеськими лікарнями з перших днів війни.

З лікарень Одеси чекають, що оргкомітет донесе до кожного одесита, підприємства та установи важливість термінової допомоги нашим захисникам. Особливо важливо це для лікування та реабілітації фронтовиків. Це потрібно кожному одеситу, адже російські окупанти не приховують своїх намірів захопити Одесу. Ми віримо, що завдяки професіоналізму одеських медиків та нашій підтримці, поранені знову стануть до строю.

 Одеса не здається – навіть у тилу

лого госпиталь

Під час підготовки до проєкту ми також обговорювали можливість зменшення масової допомоги ЗСУ та переселенцям через економічні проблеми в суспільстві та бізнесі, нестачу коштів, корупційні схеми. Деякі з виділених на оборону коштів потрапляють у кишені чиновників і шахраїв, тому лікарні все частіше звертаються безпосередньо до підприємств з проханнями про закупівлю необхідного обладнання.

В умовах, що склалися, члени оргкомітету працюватимуть на волонтерських засадах. Заявки на закупівлю обладнання будуть постійно новими. Кожна гривня буде витрачатися чітко за призначенням. Одесити можуть слідкувати за прозорістю проєкту через ЗМІ та спеціальний сайт, на якому кожен зможе внести свій вклад.

Віримо, що кожен добрий жест залишиться в історії цієї війни та Одеси, і після перемоги в нашій лікарні з’явиться меморіальна дошка з іменами всіх благодійників.

Як допомогти

Кожен бажаючий може підтримати проєкт «Повернімося в стрій разом» через БФ «Пам’ять. Гідність. Свобода». Кожна гривня буде прозоро облікована, а імена благодійників залишаться в історії міста.

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ПАМ’ЯТЬ. ГІДНІСТЬ. СВОБОДА»

ЄДРПОУ 37550695

65005, Одеса, вул. Михайлівська, 8/8, оф. 1Н

р/р UA873808050000000026008469287

UA243003350000000026009534025 – EUR

UA163003350000000026000534024 – USD

Призначення платежу: «Допомога пораненим фронтовикам»

Просимо надсилати інформацію про переказ на e-mail (ПІБ або ім’я). Будемо вдячні за ваші думки щодо ефективності проєкту «Повернімося в стрій разом».

Олександр ФЕДОРОВ, прес-офіцер РК «Одеса-Рішельє»