Як ренійські пожежники рятують життя на Одещини

Як ренійські пожежники рятують життя на Одещини

Коли летять «шахеди»

Шукаємо менеджера з продажу реклами

У період широкомасштабної війни, коли агресор атакує з неба Придунав’я, місцева пожежна охорона поспішає на допомогу Ренійському підрозділу державного пожежно-рятувального загону ДСНС, який має сучасну спеціальну техніку. Декілька додаткових машин із сіл, пара рукавів у руках міцних сільських хлопців ніколи не зайві у бою з вогнем.

Тушение пожара на пароме в Одесской областиТушение пожара на пароме в Одесской области
Спільна робота на паромі Орлівка – Ісакча після атаки шахедів

Неодноразово зазнавали масованих атак БпЛА Ренійський порт та поромна переправа через Дунай Орлівка – Ісакча. Деякі шахеди досягали мети. Деякі, знищені в повітрі, падали і вибухали в окрузі, також викликаючи пожежі.

– Це складна робота, – розповідає директор МПО Валерій Бабере. – Не буває маленьких пожеж: кожне загоряння може призвести до серйозних втрат, якщо оперативно не ліквідувати полум’я. Кожна пожежа – це вже загроза життю та здоров’ю людей, їхньому майну. Уявіть, що в людини згорів паркан – скільки господареві коштуватиме новий? Адже в селах здебільшого живуть пенсіонери зі скромними доходами, для них втрата огорожі чи сарая – це велика втрата. Тому ми цілодобово напоготові.

директор МПО Валерій Бабередиректор МПО Валерій Бабере
Валерій Бабере

Читайте також: Робота на межі: як працюють рятувальники в селах Одещини

Відремонтував, ще й пофарбував

У Ренійській громаді сім сіл, у трьох із них є пожежні варти МПО.

– Спочатку підрозділи були відкриті у віддалених населених пунктах – Лиманському, Новосільському та Котловині, – розповідає Валерій Бабере. – Проаналізувавши статистику, ми побачили, що чимала частина займань відбувається у Нагірному, де багато порожніх будинків та занедбаних ділянок, що заросли сухою травою. Староста цього села Микола Загорський запропонував створити пост МПО і в Нагірному, адже там ще збереглася стара техніка. Він рекомендував взяти на службу пенсіонера Володимира Дерменжи, водія із великим досвідом роботи. Ми дуже раді, що він влився у наш колектив. До речі, плинності кадрів у нас взагалі немає, оскільки під час створення служби ми підбирали досвідчених водіїв, деякі з них працювали на пожежних машинах ще в ті часи, коли їх утримували колгоспи та сільради.

Нині у колективі десять водіїв. Щороку ми підбиваємо підсумки, оцінюємо внесок кожного. Якщо позаминулого року найкращим було визнано Василя Кєйбаша, який 17 разів виїжджав на гасіння пожеж, зокрема після атак дронів, то за підсумками 2024 року найкращим названий наш новий співробітник Володимир Дерменжи.

Спасатель Ренийской громадыСпасатель Ренийской громады
Володимир Дерменжи і його реанімований ГАЗон

Це дуже відповідальна людина, яка скрупульозно доглядає довірену йому техніку. Він провів досконале технічне обслуговування старого ЗІЛу, ще й привів у робочу форму старий колгоспний ГАЗон, навіть власноруч пофарбував. За минулий рік мужній пенсіонер Володимир Дерменжи загасив одинадцять пожеж.

Не потрібен навігатор

– Запорука успіху – професіоналізм. Співробітники МПО пройшли навчання в аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій на Одещині та отримали відповідні сертифікати, — розповідає Валерій Бабере. – Також наші співробітники пройшли курси з надання першої медичної допомоги.

Перевага МПО ще й у тому, що всі її співробітники – місцеві. Вони без GPS-навігаторів швидко орієнтуються на місцевості, вміють прибути на виклик у мінімальний час. І готові підставити плече один одному.

– Якось виникла пожежа у селі Плавні, була загроза житловому будинку та складам біля нього, – розповідає директор МПО. – Враховуючи становище, на ліквідацію виїхали одразу три варти – з Новосільського, Котловини та Нагірного. Але це був єдиний за чотири роки випадок, коли на пожежу в селі було залучено три машини. На щастя, ми не мали жодного випадку, щоб у вогні постраждала людина.

Тушение пожара в Одесской областиТушение пожара в Одесской области
Гасіння пожежі у с. Котловина

Пожеж стало удвічі менше

Звичайно, пожежі краще не допускати, тому співробітники МПО почали проводити профілактичну роботу.

– Статистика перших років нашої роботи показала, що майже половину пожеж гасив Новосільський підрозділ, і здебільшого це були загоряння стерні, лісопосадок, – розповідає Валерій Бабере. – Ми почали проводити бесіди з керівниками сільгосппідприємств, із фермерами, з пастухами, і ось результат: у 2024 році кількість пожеж в окрузі Новосільського скоротилася вдвічі.

Пожар в Одесской областиПожар в Одесской области
Пожежа біля с. Новосільське

Коли не шкода два мільйони

Ренійська міськрада забезпечує МПО всім необхідним, утримання цієї служби коштує майже два мільйони гривень на рік. Це – зарплата, пально-мастильні матеріали, запчастини тощо.

– У нас є спеціальна форма, каски та навіть запас нових рукавів, – каже Валерій Бабере. – Я не говорю, що немає проблем, вони є. У нас старі машини, їм по сорок років. Так, ми їх ремонтуємо постійно, від зміни до зміни, контролюємо технічний стан – щоб техніка заводилась, як то кажуть, з півоберта. Всі наші машини завжди забезпечені бензином із запасом і готові виїхати на гасіння пожежі будь-якої миті. Але все ж таки хочеться поступово оновлювати парк.

Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» Асоціація «Незалежні регіональні видавці України»

Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.



Джерело