як уникнути помилок у нарахуванні?

як уникнути помилок у нарахуванні?

Хто має платити податок на нерухомість?

1000 грн від держави на передплату друкованих медіа1000 грн від держави на передплату друкованих медіа

Податок стосується всіх власників житла, площа якого перевищує встановлені норми:

  • Квартири: понад 60 квадратних метрів
  • Будинки: понад 120 квадратних метрів
  • Квартири + будинки: понад 180 квадратних метрів

За кожен квадратний метр понад ці норми власник зобов’язаний сплатити податок. Його розмір залежить від ставки, яку встановлює місцева влада. Максимальна ставка — 1,5% від мінімальної заробітної плати за один квадратний метр. Для 2024 року це 106,5 гривні за метр. Детальніше про те, як дізнатися точний відсоток податку, де підрахувати ваші квадратні метри і хто звільнений від сплати — дивіться у відео на нашому YouTube-каналі.

Проблеми з нарахуванням податку

Одна з головних проблем, із якою стикаються громадяни — некоректні дані про нерухомість у податкових актах. Податкові «листи щастя» інколи містять інформацію про квадратні метри, які вам не належать. Некоректна інформація підтягується з реєстрів. Тож у своїх податкових актах ви можете побачити майно, яке належало вам у минулому.

Щоб уникнути таких ситуацій, слід заздалегідь перевірити інформацію:

  1. Відвідайте електронний кабінет платника податків на сайті Державної податкової служби. 
  2. Створіть електронний ключ та увійдіть на власну сторінку.
  3. Перевірте актуальні дані про нерухомість, зареєстровану на ваше ім’я.
  4. У разі помилки подайте заперечення або заяву через електронний кабінет із документами, які підтверджують, що надлишкова нерухомість вам не належить.

На що звернути увагу?

розбір документіврозбір документів

До 1 липня 2025 року кожен власник нерухомості отримає повідомлення з точним розрахунком податку. Перевірте його уважно, щоб уникнути помилок, і не зволікайте зі сплатою. 

Якщо ви отримали лист з некоректними даними щодо податку, маєте законне право оскаржити ці нарахування. Бухгалтер «Одеського життя» Вікторія Кучурка радить: 

«Найкраще зробити це одразу після отримання податкового акта. Ігнорування цього документа може призвести до отримання податкового повідомлення-рішення, яке вже вимагатиме повної сплати суми. Оскаржити його теж можливо, але буде значно складніше. Тому перевіряйте дані своєчасно – особисто у податковій або дистанційно через ваш електронний кабінет».

Якщо виникли питання, звертайтеся до податкової служби на «гарячу лінію» ДПС України — 0800-501-007.

Що робити, якщо житло пошкоджене або зруйноване?

Власники житла, яке було пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій чи інших надзвичайних ситуацій, мають право на звільнення від сплати податку. Для цього необхідно:

  1. Внести дані про пошкодження до відповідного реєстру.
  2. Подати заяву до податкових органів із документами, що підтверджують статус житла.
  3. Отримати підтвердження про звільнення від податку або відстрочку.

Важливо! У таких випадках власники можуть бути звільнені від сплати податку, починаючи з першого дня місяця, коли було офіційно зареєстровано пошкодження або знищення майна.

Чим загрожує несплата податків?

Несплата податку може призвести до багатьох проблем:

  • Штрафів: за перший місяць прострочення вам нарахують 10% від суми податку, за більший строк — сума зросте до 20%. 
  • Блокування продажу нерухомості: нотаріус не оформить угоду, якщо є заборгованість. Продовжити процедуру стане можливим лише після погашення несплаченого податку.
  • Арешту майна: податкова може ініціювати судовий процес і накласти арешт на нерухомість. Через це неможливо буде продати житло.
  • Заборони на виїзд за кордон: це стосується ледь не усіх податкових заборгованостей, які потрапляють в базу. Тож, аби на кордоні вас не розвернули — впевніться, що у вас все сплачено.

Тому, навіть якщо ви не отримали офіційного листа від податкової прямісінько у руки — це не означає, що штрафні санкції оминуть вас. Перевіряйте власний податковий кабінет час від часу, аби прикрі помилки не спіткали вас зненацька.

Читайте також: Майже половина підприємців планують закрити бізнес – тривожна статистика



Джерело