як врятуватися від теплового та сонячного удару

як врятуватися від теплового та сонячного удару

– Літо досягло свого екватору, і це означає, що спекотна погода особливо дошкуляє нам, жителям великого міста. Напевно, ви стикалися з моментами, коли в задушливому приміщенні чи у транспорті починаєте відчувати себе погано, а повертаючись з затишного пляжу, відчуваєте запаморочення. При високих температурах можливі два види загроз: тепловий і сонячний удари, – зазначила лікарка загальної практики сімейної медицини Катерина Орищенко.

Досьє «ОЖ»

Катерина Дмитрівна Орищенко є випускницею Одеського національного медичного університету, спеціалізація – лікарка загальної практики – сімейної медицини.

Вона працює в одному з консультативно-діагностичних центрів Пересипського району Одеси, де надає повний спектр послуг сімейного лікаря. Завдяки цьому, пройшовши відповідне навчання, Катерина також надає первинну психологічну допомогу своїм пацієнтам.

Катерина Орищенко

Сонячний і тепловий удар: як їх відрізнити та що небезпечніше

– Пані Катерино, що є більш небезпечним: сонячний чи тепловий удар?

– Обидва стани є серйозними, можуть спричинити значні проблеми зі здоров’ям. Спершу давайте визначимо, чим саме вони відрізняються. Тепловий удар виникає внаслідок сильного перегріву тіла і може статися й без прямого впливу сонця, наприклад, у спекотних приміщеннях з поганою циркуляцією повітря або у транспортних засобах. Натомість сонячний удар безпосередньо пов’язаний із перегрівом голови під сонячними променями.

 – Як часто влітку до вас звертаються пацієнти із симптомами, пов’язаними з такими ударами?

 – До нас звертаються, і здебільшого це вже наслідки перегріву: опіки, загострення хвороб серцево-судинної системи, підвищення температури без ознак інфекцій. Цікаво, що жарознижувальні препарати в разі теплового удару не дають бажаного ефекту.

Поради лікаря: як запобігти надмірному впливу спеки?

– Багато з нас працює, тож обмежити пересування під час спеки не завжди можливо. Як вберегтися в такій ситуації?

 – По-перше, в зону ризику потрапляють діти, літні люди, пацієнти з хронічними хворобами та люди з надлишковою вагою. Їм потрібно бути особливо обережними. Також всім нам варто дотримуватися певних порад:

Небезпечні симптоми: на що звернути увагу під час спеки

– Пані Катерино, як зрозуміти, що це тепловий або сонячний удар, а не симптоми інших захворювань?

 – Удари поділяються на кілька ступенів – від легкого до тяжкого. Як тільки з’являються симптоми, необхідно терміново звернутися за медичною допомогою, адже зволікання може закінчитися інсультом, інфарктом, комою або навіть летальним випадком.

Особливу небезпеку становлять:

Що робити при тепловому або сонячному ударі?

– Наприклад, якщо ми на пляжі або в транспорті помітили людину, якій стало погано, або ж самі почали почуватися зле через перегрів, що робити?

– У будь-якому випадку варто викликати швидку допомогу для встановлення тяжкості випадку. Крім того, у постраждалого можуть бути супутні захворювання, про які ми не знаємо. До прибуття лікарів необхідно перенести людину в прохолодне місце; якщо це неможливо, просто накрийте її мокрим прохолодним рушником. Зніміть обмежуючий одяг, а також зробіть компрес з прохолодної води для лоба або потилиці. Якщо людина втратила свідомість, дайте їй понюхати нашатир. Якщо пацієнт у свідомості, дайте звичайної прохолодної води. При зупинці дихання або серцевого ритму не варто чекати на лікарів – надайте першу домедичну допомогу, виконуючи штучне дихання та масаж серця.

Фото Центру громадського здоров'я
Фото Центру громадського здоров’я

– Чи є якісь ліки, які потрібно давати?

– Ні, найперше – охолодити потерпілого.

– Чи потрібно відновлюватися після теплового чи сонячного удару?

– Якщо удар спричинив загострення хронічних хвороб (часто це підвищення тиску або прояв серцево-судинних і очних захворювань, патологій нирок), обов’язково дотримуйтесь рекомендацій лікаря. Найголовніше – оберігайтеся в майбутньому. Літо і сонце мають приносити радість та підтримку для здоров’я, а не проблеми, пов’язані з ними.

Як діяти, якщо тепловий удар у дитини

– Чи це лише поради для дорослих, чи вони підходять і дітям?

 – Так, цілком. Як профілактика, так і перша допомога. Не забудьте, що у дітей терморегуляція ще не зовсім сформована. Тому час, проведений на пляжі або під сонцем, варто звести до мінімуму. Не треба відразу намагатися засмагати або довго перебувати у воді – вона «притягує» сонячні промені. Слідкуйте, щоб ваша дитина пила достатню кількість води. Також пам’ятайте, що діти не завжди можуть точно описати, де і що у них болить. Тож будьте уважні: якщо малюк відмовляється від їжі та води, став дуже примхливим чи плаксивим – це може свідчити про ймовірність перегріву.