Як я міняв порвану купюру в банку: історія, що почалась на одеському Привозі

Як я міняв порвану купюру в банку: історія, що почалась на одеському Привозі

Основні аспекти

  • Порвана гривня може бути безкоштовно обміняна, якщо збережено більше ніж 55% її площі.
  • Всі банки України мають зобов’язання приймати зіпсовані купюри. Відмова є незаконною.
  • Деколи касири можуть ввести в оману, але знання прав допомагає відстояти свої інтереси.

Подарунок з Привозу

Недавно на одеському ринку «Привоз» мені подарували цікавий сувенір. Дружина каже, що він був просто всуканий мені — але так це чи ні, судіть самі. Ми дійшли до спільного висновку: так, мені вручили порвану двадцятку, але вона слугувала темою для цієї статті — хіба це не подарунок?

Подарунок зробила мені кремезна тітка з непереможною фігурою — важко обійти, легше перестрибнути. Я купив у неї кілограм молодої картоплі, і вона (нехай їй посміхається доля!) з сотні дала мені здачу — три двадцятки і дві залізні десятки.

Лише дома, проаналізувавши інцидент, я оцінив міць її погляду. Вона якби кричала: я помщуся!

Не дивно, адже жінка тільки-но вирішила поліпшити свою фігуру, присіла, готуючи ще один бутерброд. Вона зацікавлено розглядала величезний бутер — і тут я, неначе гуртовий покупець.

Вона насипала картоплі і заявила: «50 рублів буде» (так, на одеських базарах часом звучить ця валютна назва). Рублі викликали в мене дратівливість, як у будь-якого жителя Херсона, що пережив дев’ять місяців «рубльової» окупації.

Я став вимагати меншу вагу, а «Дюймовочка» видалила кілька картоплин, глянула на мене так, ніби я ображав її — і в той же момент сунула мені здачу однією рукою, а в інший напихала бутер.

Я прибрав гроші в кишеню і пішов далі.

Тепер про згаданий мною подарунок. Гривня, слава Богу, не долар. Так, я б не відмовився, якби гривні раптом стали «зеленими». Та зараз я про умови обміну банкнот. У валютниках до доларів уважніше, ніж до гривень.

Десь муха сіла на банкноту — і часом за це пропонують вже нижчу ціну. Пам’ятаю, знайомий здавав «соточку» нового зразка, без дефектів, але дівчина за віконцем під ультрафіолетом виявила плямку — і запропонувала знижку в 10%. А він зайшов до іншого обмінника — і все пройшло без проблем.

У мене ж не одразу вийшло обміняти порвану двадцятку на цілу. Поділюсь досвідом. Не називайте це «лайфхаком». Без хитрості — просто врахування закону: банкноту можна обміняти, якщо збережено небагато від 55% її площі.

Обмін обов’язковий і без комісії! У моєму випадку це справді так. Складніші випадки — згорілі, склеєні або порізані купюри — направляються на експертизу до НБУ.

Де обмінювати? Будь-який комерційний банк, а особливо державний, має прийняти такі купюри безкоштовно.

Недалеко від Грецької площі в Одесі стоять два комерційні банки. В одному з них касирка усміхнено заявила, що такі обміни не проводять, і порадила звертатися до державних банків або в НБУ. Це неправда!

Установа залишалася неназваною — мені не вистачає доказів. А без це — суд, а з багатими — краще десь загубитися.

Прощався я з тією касиркою, як зазвичай: побажав їй здоров’я, а чоловіку — гарної подруги. І зайшов у сусідній банк.

Не скажу, що мій візит (мій і моєї порваної банкноти) викликав у касирки захват. Вона почала допит: «Звідки у вас?» — «З Привозу». — «Знайшли на підлозі?» — «Ні, вкрали. Я пенсіонер, грошей не вистачає, лікувати метеоризм потрібно — ось і підробляю на Привозі». У пані завмер у очах сумнів в моїй адекватності.

Не щоб затягувати сцену, я вимагав назад залишки двадцятки, зробив світлину, яка зараз перед вами, шановні читачі, і сказав, що готую публікацію для шанованого видання. Для переконливості показав посвідчення Заслуженого журналіста України.

Касирка ніби змінилась! Устала — і все ж, посміхнулась, і зробила те, що мала зробити спочатку: обміняла мою пошкоджену купюру на нову.

Висновок: істина полягає в знанні. Володійте інформацією, дорогі співгромадяни, і вам легше буде добитися правомірного. А метеоризм нехай лікують ті, хто не має на увазі справжність.

Валерій БОЯНЖУ, Херсон — Одеса

Фото автора