Як зміни артеріального тиску пов’язані з віковими змінами організму

Як зміни артеріального тиску пов’язані з віковими змінами організму

З роками наш організм змінюється — і це не просто слова. Серце, судини, гормональна система, нервова регуляція — все проходить через природні трансформації, які прямо впливають на артеріальний тиск. І кожній людині, чий вік вже перевищив відмітку у 50 років, варто бути уважним до свого стану здоров’я. Адже багато проблем значно легше попередити, аніж усувати їх негативні наслідки. Це стосується і змін артеріального тиску та хвороб, які можуть виникнути через гіпертонію (високий тиск).

Судини з віком: втрата еластичності та її наслідки

Наші артерії візуально нагадують труби, по яким тече кров. Але насправді їх функція значно ширше. Вони є динамічними структурами — мають здатність розширюватися та звужуватися залежно від потреб організму. У молодому віці судини еластичні. Їх можна порівняти з новою гумовою трубкою. Але з віком в їхніх стінках накопичуються кальцій, а на внутрішній поверхні — холестерин. Знижується кількість колагену та еластину — білків, що відповідають за гнучкість.

В результаті з віком артерії стають жорсткішими. Відповідно, серцю доводиться докладати більше зусиль, щоб «протиснути» кров через судини. Це підвищує систолічний тиск — той самий верхній показник на тонометрі.

Багато лікарів впевнені, що зниження еластичності судин — одна з головних причин вікового підвищення артеріального тиску.

Як змінюється серцевий ритм та навантаження на серце

З роками сповільнюється робота синусового вузла — природного водія серцевого ритму, що розташований безпосередньо в серці. Частота серцевих скорочень у спокої може дещо знижуватися, але при фізичному навантаженні серце не завжди здатне швидко адаптуватися. Крім того, у віці 60+ часто спостерігаються аритмії, фібриляція передсердь — порушення, які самі по собі можуть ускладнювати контроль тиску.

Серце часто гіпертрофується — тобто, його стінки товщають, особливо лівий шлуночок. Це зменшує ефективність викиду крові, і як наслідок — зростає діастолічний тиск («нижній» показник).

Що ще впливає на тиск у віці?

Показники тиску залежать від багатьох факторів. На них впливає спосіб життя, зокрема наявність шкідливих звичок та правильність харчування. Але якщо мова йде про вікові зміни, то спричинити зміни у показниках тонометра можуть:

  • Гормональні зміни. Зниження рівня естрогенів у жінок після менопаузи — один із факторів підвищення тиску.
  • Погіршення роботи нирок. З віком вони фільтрують кров повільніше, що теж впливає на тиск.
  • Зміни у вегетативній нервовій системі. Вона регулює тонус судин — з віком ця регуляція слабшає.

Норми артеріального тиску за віком

Медичні норми змінювалися з роками. Наразі варіантом норми вважають:

  • у 20-30 років — тиск у межах 110/70 – 125/80 мм рт.ст;
  • у 30-40 років — 115/75 – 130/85 мм рт.ст;
  • у 40-50 років — 120/80 – 135/85 мм рт.ст;
  • у 50-60 років – 125/80 – 140/90 мм рт.ст;
  • у 60+ років — до 145/90 (але бажано < 140/85) мм рт.ст.

Варто раховувати, що норма — це не ідеал, а допустимі межі. Оптимальний тиск для дорослого — близько 120/80 мм рт. ст., незалежно від віку. Але у старших людей іноді допускається трохи вищий тиск через вікові особливості судин.

Чому вимірювати тиск після 50 — обов’язково?

З роками ризик проблем з тиском зростає. І надмірний тиск або гіпертонія не дарма отримав назву тихої вбивці. Більшість людей не відчувають ніяких симптомів до моменту розвитку ускладнень. А вони можуть бути різними, аж до інсульту чи інфаркту. Лікарі стверджують, що:

  • Понад 60% людей 60+ мають підвищений тиск. Часто — навіть не здогадуються про це.
  • Регулярний контроль дозволяє запобігти катастрофі. Якщо ви знаєте свій тиск — ви вже на пів кроку попереду хвороби.
  • Сам тиск не страшний — страшні наслідки. Навіть “легка” гіпертонія (140/90) вдвічі підвищує ризик інсульту.

Саме тому регулярне вимірювання тиску — запорука збереження здоров’я та навіть життя Люди, які контролюють свій тиск після 50, значно рідше мають серцево-судинні катастрофи. Вони довше залишаються активними, з ясним розумом і гарною якістю життя. Бо інсульт — це не тільки про виживання, а й про втрату самостійності. Але мало знати про це — важливо ще й правильно його контролювати.

Як і коли вимірювати тиск?

На щастя, зараз виміряти тиск може абсолютно кожна людина. Для цього потрібно лише купити якісний тонометр та тримати його під рукою. Для системного моніторингу показників лікарі рекомендують:

  • вимірювати тиск двічі на день — вранці перед їжею та ввечері перед сном, у стані спокою;
  • використовувати автоматичні тонометри для літніх людей з манжетою на плече;
  • не палити та не нервувати перед вимірюванням.

Звісно, відстежувати показники тиску потрібно у динаміці. Деякі сучасні тонометри можуть вести журнал спостережень, також можна записувати результати вимірювань до спеціального блокноту.

Також незалежно від віку, для підтримки здорового тиску лікарі рекомендують більше рухатися. Ходити варто не менше як 30 хв в день, також корисною буде й інша фізична активність, наприклад, плавання чи заняття йогою. Дуже важливо скоротити кількість солі у раціоні та відмовитися від шкідливих звичок. До того ж у сучасних реаліях важливо ще й вчитися працювати з наслідками стресу. Медитації, сон, спілкування — все це підтримує не тільки настрій, а й тиск.

Артеріальний тиск — це дзеркало стану наших судин і серця. З віком наш організм змінюється, але ці зміни можна контролювати. Здоровий спосіб життя, регулярні вимірювання тиску і консультації з лікарем — це ваша інвестиція у довголіття.