Лист, надісланий Катаром уряду Бельгії та оприлюднений Reuters, свідчить про те, що Катар попередив про можливе припинення постачання газу до Європейського Союзу у відповідь на новий закон, що стосується належної ретельності щодо примусової праці та охорони навколишнього середовища.
На сьогодні Катар займає третє місце у світі серед експортерів скрапленого природного газу (СПГ) після США і Австралії. Від початку війни Росії в Україні у 2022 році країна забезпечує 12% до 14% обсягів СПГ для Європи.
У своєму листі від 21 травня міністр енергетики Катару Саад аль-Каабі підкреслив, що країна відреагувала на директиву ЄС про належну ретельність у корпоративній сфері (CSDDD), яка зобов’язує великі компанії, що працюють в ЄС, виявляти та усувати порушення прав людини та екологічні проблеми в ланцюгах постачання.
“Якщо CSDDD не буде переглянуто, Держава Катар і QatarEnergy змушені будуть серйозно розглянути альтернативні ринки за межами ЄС для постачання нашого СПГ та інших товарів, оскільки вони пропонують більш стабільні й комфортні умови для бізнесу”, – йдеться в документі.
Лист від Катару також надійшов до Єврокомісії
Європейська комісія, згідно з повідомленням Reuters, також отримала лист від Катару, датований 13 травня. Представник комісії зазначив, що законодавці та країни ЄС докладають зусиль до обговорення можливих змін до CSDDD.
“Вони повинні знайти компроміс і прийняти зміни, які були запропоновані комісією”, – сказав представник.
Брюссель анонсував зміни до CSDDD на початку року, зменшивши вимоги, серед яких перенесення терміну набуття чинності на рік, до середини 2028 року, а також обмеження перевірок, які компанії повинні виконувати у своїх ланцюгах постачання.
Компанії, які не дотримуються нових вимог, підлягають штрафу до 5% від сукупного світового обороту.
Катар висловив сумнів щодо достатності внесених змін, і в листі Каабі зазначив, що Катар особливо занепокоєний вимогою CSDDD щодо розробки компаніями планів з боротьби зі змінами клімату, мета яких – не допустити глобального потепління понад 1,5 градуса Цельсія.
“Ні Катар, ні QatarEnergy не планують досягати нульового рівня викидів у найближчому майбутньому”, – йдеться у документі.
У додатку до листа, який також отримав Reuters, Катар пропонує виключити розділ CSDDD, що містить вимогу щодо розробки плану переходу до кліматичної нейтральності.