– Раніше вже говорилося про те, що після реєстрації шлюбу РАЦСи передають інформацію про військовозобов‘язаного в ТЦК. Чи можна зараз реєструвати шлюб без передачі даних у військкомат?
– При подачі заяви про державну реєстрацію шлюбу людина заповнює відповідні графи для надання інформації. Така заява включає в себе відомості стосовно відношення до військової служби. Таким чином, після реєстрації шлюбу, РАЦС дійсно повідомляє ТЦК про зміну сімейного стану особи.
– Чи значить це, що чоловіка після реєстрації шлюбу мобілізують?
– Ні, після реєстрацію шлюбу одразу ніхто не мобілізовує, однак після реєстрації шлюбу особі потрібно оновити свої дані в ТЦК. Оскільки призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних.
– Чи подають суди інформацію в ТЦК, коли починається судовий процес про розірвання шлюбу стягнення аліментів тощо? Або коли суд вже виніс те чи інше рішення?
– Ні, не подають.
– В мережі пишуть, що деякі ТЦК починають відмовляти у відстрочці від мобілізації військовозобов’язаним, які мають дружину з 1 або 2 групою інвалідності. На основі чого можуть відмовити в такому?
– Можуть відмовити, якщо людина з інвалідністю має інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати. Тобто один із варіантів коли можуть відмовити чоловіку у якого дружина з інвалідністю це коли у них є повнолітні діти.
Фото: РАЦСи передають до ТЦК відомості про чоловіків, але це не означає, що їх відразу мобілізують (Getty Images)
– Зараз багато хто думає, що відстрочка надається автоматично, якщо людина й так підпадає під деякі категорії. Але для цього потрібен список документів. Яких саме?
– Повідомлення про наявність підстав для відстрочки є частиною оновлення даних в ТЦК і СП. З огляду на практику, бувають непоодинокі випадки, коли люди, маючи підстави для відстрочки все одно захищають Батьківщину, погоджуючись на добровільну мобілізацію. Тож право на відстрочку – це право, однак його необхідно реалізувати.
Щоб реалізувати своє право на відстрочку, треба враховувати кілька важливих моментів. По-перше, необхідно написати заяву на оформлення відстрочки. До цього потрібно підходити відповідально, обґрунтовано, коротко викласти обставини та з посиланням на Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та попросити надати відстрочку.
До заяви треба додати документи, які підтверджують відповідні обставини для відстрочки. А надалі після проходження ВЛК – очікувати відповідь стосовно надання відстрочки.
– Які ви б дали поради тим, хто збирається оформлювати право на відстрочку від служби?
Основні поради:
- Написати обґрунтовану заяву;
- Зібрати та завірити нотаріально всі необхідні документи, які підтверджують право на отримання відстрочки;
- Зареєструвати заяву з документами в ТЦК та СП;
- Не проходити ВЛК, поки не зареєструєте заяву з документами.
Зверніть увагу, що отримати відстрочку можна тільки на підставі військово-облікового документа. Такими документами зараз є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Тобто, скажімо, якщо вам вже 36 років, а ви досі маєте приписне або стару довідку з військкомату, то поки не оновите даний документ, ви не зможете отримати відстрочку.
Читайте також: Право на відстрочку. Кого точно не мобілізують під час війни: повний список
Фото: Відстрочку від служби надають лише якщо для цього зібрати пакет документів (Getty Images)
– А якщо у чоловіка є всі документи для відстрочки від мобілізації, але в ТЦК відмовляються давати відстрочку – що робити в таких випадках?
– Спочатку треба отримати письмову відповідь, чому відмовляють. У відповіді має бути зазначена причина відмови. Якщо ви з такою причиною не згодні, то можете оскаржити відмову у наданні відстрочки від мобілізації в судовому порядку.
– Зараз часто буває, що автомобіль на блокпості зупиняє поліція, але потім підходять представники ТЦК і виписують повістку. Як себе поводити в таких випадках?
В даній ситуації алгоритм дій може бути таким:
- Для початку дізнатися у представника поліції причину зупинки авто.
- Перевірити у представників ТЦК документи – це їх службове посвідчення, яке підтверджує її приналежність до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- Варто попросити пред’явити наказ коменданта про уповноваження певних представників ТЦК на вручення повісток;
- У випадку неправомірних дій викликати інших представників Національної поліції та фіксувати правопорушення.