“Ми пам’ятаємо про наших fallen heroes. Вшановуємо їхню пам’ять і нагороджуємо державними відзнаками. Наразі я розповідав про трьох таких військових: льотчика, полковника Дмитра Фішера, азовця Назарія Гринцевича та воїна Третьої Штурмової Віталія Карвацького. Документи на звання Героїв України вже готуються, на жаль, посмертно,” – повідомив Зеленський.
Інформація про військових
Дмитро Фішер
Льотчик Дмитро Фішер був видатним асом української авіації та опанував п’ять типів бойових літаків: Су-27, МіГ-29, Су-25, Су-17 та Л-39. Його нальоти перевищують 1400 годин. Фішер не лише захищав небо, але й навчав молодих колег, передаючи їм свій досвід і патріотизм.
У 2011 році він з відзнакою закінчив Національний університет оборони і став першим українським пілотом, який ознайомився з F-16 у міжнародних навчаннях “Безпечне небо-2011”.
З початку російської агресії у 2014 році Фішер перехопив ворожий літак-розвідник Іл-20, запобігши можливій ескалації. У 2022 році він брав участь у боях за Київщину, Сумщину, Харківщину та звільненні острова Зміїного. За свою мужність і службовий героїзм був нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня та іншими державними нагородами.
На жаль, у червні 2022 року Дмитро Фішер загинув під час бойового вильоту над Запоріжжям.
Назарій Гринцевич
Назарій Гринцевич – військовослужбовець Національної гвардії України, захисник Маріуполя та “Азовсталі”, колишній полонений, командир взводу підрозділу “Контакт 12”. Ще до досягнення повноліття він таємно пройшов курс молодого бійця в “Азові” та, з початком повномасштабного вторгнення, став на захист України.
Під час оборони Маріуполя Назарій три місяці утримував оборону на “Азовсталі”, де святкував своє 19-річчя. Після виходу з заводу він потрапив у російський полон і провів понад чотири місяці у колонії на тимчасово окупованій території.
21 вересня 2022 року його звільнили в межах обміну полоненими. Після реабілітації він знову долучився до війська та очолив взвод оптичних спостерігачів.
10 березня 2024 року Назарію виповнився 21 рік. Проте менш ніж за два місяці, 6 травня, він загинув, залишивши по собі не лише спогади про героїзм, а й слова, що знайшли відгук у серцях багатьох: “Що б не сталося, любіть маму, їжте кашу і любіть Україну”.
Віталій Карвацький
Віталій Карвацький – уродженець Дніпра і випускник історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка (2021). Ще до початку повномасштабної війни, у 2018-2019 роках, він брав участь у військово-історичних реконструкціях у складі товариства “Пам’ять”.
У березні 2022 року він добровільно вступив до лав ЗСУ і став стрільцем 125-ї окремої бригади тероборони Львова.
У травні 2023 року Віталій опубліковував відео з палаючим автомобілем, який військовим передали волонтери. За його словами, автомобіль було знищено внаслідок вибуху гранати, ймовірно, за участі тодішнього командира 215-го батальйону ТрО Андрія Селехмана.
Після резонансної публікації у батальйоні розпочали службове розслідування. Крім того, обставини події почала вивчати Служба безпеки України.