Сирія готується до перших парламентських виборів після падіння довготривалого режиму Башара Асада.
Тимчасові органи влади в Дамаску вже оголосили, що ці вибори повинні стати ключовим етапом у поверненні до демократії країни, яка зазнала понад десятирічний конфлікт.
Голова Вищого комітету з виборів Мохаммед Таха аль-Ахмад вже повідомив державним ЗМІ SANA, що голосування відбудеться з 15 по 20 вересня 2025 року.
Це будуть перші вибори в країні після втечі Асада з Дамаска. Раніше, в грудні минулого року, після швидкої атаки повстанців, був утворений тимчасовий уряд на чолі з президентом Ахмадом аш-Шараа.
Цей факт символізує кінець більш ніж 20-річного авторитарного правління Асада.
Зараз громадяни Сирії отримують можливість самостійно обрати свою владу.
Загалом планується обрати 210 депутатів до Народних зборів: третина з них буде призначена тимчасовим президентом, а інші будуть обрані шляхом голосування.
У кожній провінції країни створять спеціальні виборчі комісії, які забезпечать процес голосування за місцевих кандидатів.
Вибори проходитимуть відповідно до тимчасової конституції, підписаної аш-Шараа в березні 2025 року. Цей документ передбачає створення Народного комітету – тимчасового парламенту, який функціонуватиме до прийняття постійної конституції та проведення загальних виборів. Очікується, що формування нової політичної системи займе кілька років.
Оголошення про вибори сталося на фоні загострення міжконфесійних конфліктів у країні. Наприклад, на початку липня в південній провінції Свейда спалахнули насильницькі протистояння між різними релігійними групами, внаслідок яких загинули сотні людей. Цей конфлікт став серйозним викликом для стабільності нового уряду та загрожує післявоєнному перехідному процесу.
Незважаючи на те, що дата виборів вже встановлена, спостерігачі попереджають, що безпекова ситуація в багатьох регіонах Сирії залишається напруженою. Як буде реалізоване голосування в умовах зруйнованої інфраструктури, відсутності єдиного державного контролю в ряді провінцій та загальної політичної невизначеності — це питання залишається відкритим.